Odbiór mieszkania krok po kroku

Piotr Miączyński
10.05.2010 12:30
A A A Drukuj
Mieszkanie wybrane, pieniądze wpłacone, myślisz że to już koniec problemów? Niestety, nie! Teraz trzeba odebrać M od dewelopera czy spółdzielni, zapłacić notariuszowi za sporządzenie aktu, a państwu - podatki. Jak to zrobić krok po kroku? O tym w naszym poradniku.
Zobacz także:

Zalety i wady szybkiego kupowania mieszkań

Umowa z pośrednikiem nieruchomości

Mieszkania z wyprzedaży

Dzisiaj radzimy, jak odebrać gotowe mieszkanie od dewelopera, spółdzielni, generalnego wykonawcy. Piszemy o narzędziach, które prawo daje nam do walki z brakoróbstwem o taksach notarialnych, zakładaniu księgi wieczystej - słowem o całej kołomyi która czeka nas po kupnie mieszkania. Jak ją przeżyć i nie oszaleć. Krok po kroku.

Odbiór za dnia

1. Podstawowa zasada - nie rób nic w pośpiechu. Nie pozwól się poganiać przedstawicielowi developera czy spółdzielni.

2. Na odbiór umów się, gdy jest jasno. To o tyle ważne, że prawdopodobnie w budynku nie będzie jeszcze podłączone światło. Zresztą przy świetle elektrycznym gorzej widać, np. nierówności tynków i podłoża.

3. Najlepiej zatrudnij inspektora nadzoru budowlanego.

Zapłacisz mu ok. 200-300 zł.

UWAGA! Znajdziesz go np. przez Polski Związek Inżynierów i Techników Budownictwa, który ma oddziały we wszystkich większych miastach. Telefon do PZITB w Warszawie (22) 826 14 22.

4. Jeśli mieszkanie chcesz odbierać sam weź:

•  miarkę (kilkumetrową np. składaną pięciometrową),

•  poziomnicę (minimum metrową),

•  stalowy kątownik - sprawdzić nim możesz, czy wszystkie kąty w mieszkaniu (domu) są proste.

•  projekt mieszkania i umowę. Na projekcie masz schemat wszystkich instalacji. Będziesz widział, gdzie powinieneś mieć gniazdka elektryczne, gdzie powinny być podłączenia pod wannę, sedes, zlew itp. Umowa przyda ci się też do sprawdzenia, czy deweloper (spółdzielnia) do budowy i wykończenia mieszkania zastosował te materiały, które były w umowie, np. czy zamontowano zgodnie z obietnicą drewniane okna i położono gres na balkonie.

Mierz i licz

1. Niezależnie, czy odbierasz lokal w stanie surowym zamkniętym czy pod klucz zmierz, dokładnie czy mieszkanie (dom) ma taką powierzchnię, jaką wpisano w umowie przedwstępnej czy docelowej przenoszącej własność nieruchomości(patrz ramka).

2. Zawsze starannie obejrzyj:

•  Ściany. Muszą być proste. Na tynku nie może być widać żadnych nierówności ani pęcherzy powietrza.

1 2 3 4 5 6 następne »

Komentarze (11)

Zaloguj się
 • inspbud1234

  0

  To o tej stronie wcześniej pisałem ,zresztą ogłasza się tu sporo fachowców ale ja akurat z nimi współpracowałem i było ok, zresztą ten fachowiec rzeczoznawcą budowlanym więc naprawdę wiedział co robi.

  HTTP://www.odbierzmieszkanie.com

 • 0

  Dobrze na odbiorze mieć kogoś z doświadczeniem budowlanym.Jak sprawdzali u mnie instalację elektryczną (gniazda),to tzw.próbnikiem "faza"świeciła się.Ale gość podłączył
  zwykłą żarówkę z przewodami i ta nie świeciła się.Okazało się na szczęście,że to drobiazg-
  w gniazdku kolejnym był wysunięty niebieski kabelek z oprawy.Ale równie dobrze mogły być
  gdzieś uszkodzone kable.Gości znalazłem na stronie odbiormieszkania.blogspot.com
  Innych usterek,poza rysą na szybie już nie znaleziono.Ale byłem spokojniejszy,bo sam
  nie mam takiego doświadczenia i nie wiem czego szukać.

 • 0

  Dobrze na odbiorze mieć kogoś z doświadczeniem budowlanym.Jak sprawdzali u mnie instalację elektryczną (gniazda),to tzw.próbnikiem "faza"świeciła się.Ale gość podłączył
  zwykłą żarówkę z przewodami i ta nie świeciła się.Okazało się na szczęście,że to drobiazg-
  w gniazdku kolejnym był wysunięty niebieski kabelek z oprawy.Ale równie dobrze mogły być
  gdzieś uszkodzone kable.Gości znalazłem na stronie odbiórmieszkania.blogspot.com
  Innych usterek,poza rysą na szybie już nie znaleziono.Ale byłem spokojniejszy,bo sam
  nie mam takiego doświadczenia i nie wiem czego szukać.

 • 0

  Jeśli chcieliby Państwo sprawdzić swojego dewelopera to zapraszam do współpracy z naszą firmą

  Odbiory Techniczne Mieszkań i Domów od Dewelopera – Kraków (Małopolska i Śląsk)

  Wykonywane przez Architekta z doświadczeniem w
  branży architektonicznej i wnętrzarskiej oraz przez
  pracownika branży budowlanej.
  Podczas odbioru mieszkania zajmujemy się:

   sprawdzeniem wymiarów pomieszczeń
   sprawdzeniem jakości ścian i tynków
   sprawdzeniem podłóg i posadzek
   sprawdzeniem okien, szyb i parapetów
   sprawdzeniem drzwi wewnętrznych i zewnętrznych
   sprawdzeniem instalacji elektrycznej
   sprawdzeniem instalacji wodnej i kanalizacyjnej
   sprawdzeniem instalacji centralnego ogrzewania
   sprawdzeniem instalacji wentylacyjnej
   sprawdzeniem balkonu, tarasu i garażu
  sprawdzeniem zgodności z projektem

  Zamawiając usługę profesjonalnego odbioru możesz zaoszczędzić od kilkuset
  złotych do kilku tysięcy! Pomiary oraz oględziny mieszkania dokonywane są za
  pomocą profesjonalnego sprzętu. Przygotowujemy pełen protokół zgodny z
  polskimi normami budowlanymi, wraz z dokumentacją fotograficzną, z wyszczególnieniem zastanych błędów.

  CENA: od 200zł!
  (Możliwość wystawienia faktury VAT)

  Kontakt:
  Tel: +48 698 406 255
  Facebook
  sites.google.com/site/odbiorymieszkankrakow/
  odbioryarchitekt.wix.com/odbiormieszkankrakow

 • Gość: Inspektor_Budowy

  0

  Zachęcam do sprawdzenie oferty i cennika usługi fachowego odbioru mieszkania od dewelopera w Warszawie i okolicach.

  www.InspektorBudowy.com

 • Gość: Przemek123

  0

  Kupno mieszkania – na co zwrócić uwagę

  Odbiór techniczny mieszkania Warszawa

  www.odbiorybudowlane.com

  Jako osoba od wielu lat działająca aktywnie na runku budownictwa i nieruchomości, chciałbym zachęcić Cię do przeczytania tego krótkiego artykułu, w którym postaram się opisać najczęściej występujące usterki w nowych mieszkaniach.

  Jako nowy właściciel domu lub mieszkania, powinieneś dokładnie go sprawdzić, zanim jeszcze zaparafujesz protokół odbioru mieszkania / domu. Należy przeprowadzić jego dokładny przegląd w poszukiwaniu jakichkolwiek wad. Widocznych lub ukrytych. Trzeba to zrobić jeszcze przed przejęciem nieruchomości od dewelopera.

  Ważne jest aby wiedzieć, które miejsca w mieszkaniu lub domu wymagają sprawdzenia. Wybrane z tych miejsc powinny obejmować wszystkie instalacje elektryczne i wentylacyjne. Odbiór mieszkania od dewelopera powinien także uwzględniać jakość wykonania elementów, składających się na ogólny wystrój domu. Są to różnego rodzaju gzymsy, cokoły, sztukaterie. Jeżeli zakupiłeś mieszkanie z ogrodem lub tarasem, to również należy poświęcić czas na ich gruntowny przegląd. Nie można zapomnieć o tym, że jeżeli kupiłeś dom, to posiada on najpewniej dach. Warto się upewnić że jest on szczelny i zapewnia odpowiednią ochronę przed padającym deszczem. Mam w zwyczaju przeprowadzać odbiór domu, kiedy na zewnątrz panuje dżdżysta pogoda. Jest to najlepsza okazja aby wszystko dokładnie sprawdzić.

  Zdaniem wszystkich inspektorów, w tym i moim, odbiór mieszkania warszawa powinien uwzględniać poszukiwanie wad zarówno od wewnątrz jak i na zewnątrz domu. Co mam na myśli? Na przykład jakość tynków i farby elewacyjnej. Na pewno nie chcesz, aby po kilku miesiącach zaczęła się łuszczyć i odchodzić płatami. Zwracam także szczególną uwagę na takie detale, jak przełączniki elektryczne. Powinny się łatwo włączać i wyłączać, nie powodując przy tym zwarć i iskrzenia.

  Są jeszcze inne elementy, które powinny zostać poddane kontroli. Zaliczają się do nich bramy i drzwi, a także stolarka okienna. Powinny się łatwo i wygodnie otwierać oraz zamykać. Nie sposób w jednym, krótkim artykule wymienić całego spisu czynności. Jeśli chcesz aby odbiór Twojego mieszkania został wykonany prawidłowo, zapraszam do kontaktu i umówienia terminu inspekcji.
  Dlaczego warto wykonać profesjonalny odbiór mieszkania?

  Drogi właścicielu mieszkania lub domu. Chciałbym przedstawić Ci kilka argumentów, przemawiającym za tym, że zanim oddasz deweloperowi protokół odbioru mieszkania, warto zlecić jego przeprowadzenie doświadczonemu fachowcowi. Wszystko co napiszę, opiera się na mojej dotychczasowej pracy, jako inspektor nadzoru inwestorskiego.

  Musisz wiedzieć, że budowa nowego domu lub mieszkania jest wieloetapowym procesem. Składa się na niego wiele różnych czynności, które najczęściej są wykonywane przez inne ekipy budowlane i montażowe. Tak duża rotacja osób pociąga za sobą niebezpieczeństwo, że część prac mogła zostać nienależycie wykonana. Ich dostrzeżenie często następuje wtedy, kiedy mam przeprowadzić odbiór mieszkania od dewelopera. W dużej liczbie przypadków, odkryte usterki mogą zostać łatwo naprawione, jednak tak czy inaczej wymaga to pewnego nakładu czasu i pieniędzy. W innych przypadkach mogą wymagać szerszego zakresu robót, na który mógłbyś nie być przygotowany, gdybyś miał go wykonać sam.

  Do jednej z często występujących nieprawidłowości jest brak izolacji na poddaszu. Wyobraź sobie moje zdziwienie kiedy nowy właściciel domu zaprowadził mnie na poddasze, a ja pod pokryciem dachowym nie znalazłem żadnej izolacji termicznej. Jest to częsty błąd. Wielu właścicieli przez długi czas nie zagląda na poddasze lub strych. Nie przyjdzie im do głowy, że w tak newralgicznym elemencie domu może brakować izolacji. Deweloper jest zobowiązany w trybie natychmiastowym poprawić ujawnione przeze mnie usterki w nowych mieszkaniach.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Oferty motoryzacyjne

 • Samochody Audi

  Szeroki wybór samochodów marki Audi.

 • Alfa Romeo

  Samochody Alfa Romeo w serwisie www.autotrader.pl

 • Samochody Skoda

  Skoda Octavia, Skoda SuperB, Skoda Fabia i wiele innych modeli.